Sağlıklı Zihin Sağlıklı Beden Eğitimi – Zehra Başyiğit

Sağlıklı Zihin Sağlıklı Beden Eğitimi – Zehra Başyiğit

Bioreprogramming Eğitmeni Zehra Başyiğit ile Sağlıklı Zihin Sağlıklı Beden eğitimi hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.  

-Zehra Hanım, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Zehra Başyiğit: Ben Zehra Başyiğit. Yıllar önce crohn, iltihabik romatizma, migren, anemi gibi bir çok rahatsızlığım varken katıldığım bioreprogramming (yeni Alman tıbbı) eğitimi ile crohn hastalığıma ve o dönemde kullandığım tüm ilaçlara veda ettim. Ardından kronikleşen migrenim de iyileşince bu alanda uzmanlaşmaya ve eğitimlerime devam etmeye karar verdim. 2017 yılından beri bir yandan eğitimlerime devam ederken, bir yandan da profesyonel olarak bu alanla ilgileniyorum.

Tam olarak ne yapıyorsunuz?

Zehra Başyiğit: Özellikle kanser başta olmak üzere bir çok fizyolojik hastalığın iyileşmesine rehberlik, danışmanlık ve eğitmenlik yapmaktayım. Ayrıca Sağlıklı Zihin Sağlıklı Beden, finansal ve ruhsal özgürlük eğitimi gibi çeşitli çalışmalar ve atölyeler düzenliyorum.

Bu alanda hangi eğitimleri tamamladınız?

Zehra Başyiğit: Bu alanda çeşitli hastalıklar ile ilgili eğitimler aldım. Bunlar ;


?Bioreprogramming hastalıklar.

?Bioreprogramming aşk’ın sanatı (ilişkiler ve üreme organları hastalıkları)

?Bioreprogramming İdeal Beden (kilo ile gelen hastalıklar)

Sağlıklı Zihin Sağlıklı Beden Programında neler yapıyorsunuz?

Zehra Başyiğit: Kısaca bahsedecek olursak, sağlıklı beden sağlıklı zihin programında birçok soruya yanıt arıyoruz. Sağlıklı bir yaşama engel olan etkenler nelerdir? Başa çıkamadığımız duygu durumları ve efektif çözümler neler olabilir? Zihin, beyin ve beden işleyişinin sağlığımız üzerindeki belirleyiciliği nedir? Düşüncelerimizin, inancımızın ve algılarımızın davranışlarımıza olan etkisi nasıldır? Bunları konuşuyoruz.

Ek olarak hücreler ve nesiller arası aktarım nasıl oluyor? Hücrelerin biyolojimizdeki yeri nedir? Hastalıktaki konumu nedir, yani iyileşmede ve hastalanmada katkıları nedir? Hücrelerdeki bilgiyi nasıl değiştirebiliriz? Hücreleri nasıl sağlığımız için kullanabiliriz. Bu konular üzerinde duruyoruz.

Sağlıklı Zihin Sağlıklı Beden Programında duygulara ve değerlere de bakıyorsunuz o zaman?

Zehra Başyiğit: Evet kesinlikle. Bu hayatta hangi kimlikle var oluyorum? Kendimi nasıl görüyorum? Ben kimim ve değerlerim neler? Değerlerime göre mi yaşıyorum yoksa başkalarının değerlerine mi uyumlanıyorum? Kendi duygularımdan korkup kendimle ilişkimi zayıf tutmak adına, özgünlüğümden vazgeçip hep çevremdekilere uyumlanarak mı yaşıyorum? Bu soruların üzerinde detaylı bir biçimde duruyoruz. Yanlış yapma korkusu, hata yapma korkusu, kontrol mekanizmamız ve mükemmeliyetçilik gibi kavramları ele alıyoruz. Tam bu noktada mükemmeliyetçiliğin hayatımıza yansımasını da detaylı olarak inceliyoruz.

Sadece içerik mi anlatıyorsunuz yoksa eğitim çalışmaları da kapsıyor mu?

 -Evet kapsıyor. Nesnesel metaforik bir takım çalışmalar yapıyoruz. İçsel çocuk meditasyonlarımız var. Eril dişil enerji çalışmamız var. Anne ve babamızın bizim hayatımızdaki yeri nedir? Bedenimizdeki yeri nedir ve yansıması nasıldır. Eğitim içerisinde bu tarzda bir çok farklı çalışma var.

-Doğrusunu söylemek gerekirse kulağa çok ilginç bir eğitim gibi geliyor.

Zehra Başyiğit: Evet öyle gerçekten. Sadece eğitim olarak yapmıyoruz, bunun içerisinde o anki tespit ettiğimiz soru cevaplarla farkındalık seviyesine eriştirdiğimiz konuları da bildiğimiz yöntemlerle bir yorum programı gibi, metaforlar gibi tekniklerle de birebir çalışmalar yapıyoruz.

-Beyin, beden, zihin dilinin aslında sağlığımız ve davranışlarımız üzerinde etkisi organların iyileşme hızını belirliyor diyebilir miyiz?

Zehra Başyiğit: Kesinlikle diyebiliriz. İlkel beynin dili nedir? Bize ne söylemeye çalışıyor. Entelektüel beynimizin nasıl bir dili var, ikisini nasıl uyumlayabiliriz? Acılarımızın yarattığı bağımlılıklarımız var. En azından onları fark ettirmek adına hayatımızı dönüştürebileceğimiz bu eğitim ile hep birlikte yol kat etmeye ve birlikte şifalanmaya niyet ediyoruz.

Katılımcı Yorumları

Sağlıklı Zihin Sağlıklı Beden Programına katılan iki katılımcının görüşlerini aşağıdaki videolardan dinleyebilirsiniz.

Zehra-Başyiğit

Bioreprogramming Eğitmeni Zehra Başyiğit’in Megareform’daki profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendisinin Instagram hesabını görmek için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.