Kişisel Gelişim Nedir? – Arzu Karagöz

Kişisel Gelişim Nedir? – Arzu Karagöz

Kişisel gelişim uzmanı Arzu Karagöz. Sema Baysalın konuğu olduğu programda Kişisel Gelişim hakkında bilgiler veriyor ve kelimelerin hayatımızdaki yerini açıklıyor.

Sema Baysal: Kişisel gelişim uzmanı Arzu Karagöz. Hoşgeldiniz, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Arzu Karagöz: Merhabalar ben kişisel gelişim uzmanı ve yaşam koçuyum. 8 yıldır bu alanla uğraşıyorum. Son 3 yıldır da profesyonel olarak yapıyorum.

Sema Baysal: Bu yolculuk nasıl başladı? Sizi kişisel gelişim alanına iten şey neydi?

Arzu Karagöz: Bu alana giren arkadaşlarıma baktığımda hayat onları birkaç kez sarsmış, aynı olayları tekrar tekrar yaşadıklarını fark ettiklerinde ya da benim üzerimden hayat dozer gibi geçmişti aslında kaç kez kalktım. Kendimi dönüştürmeye çalıştım. Fakat her dönüştürmeye çalıştığımda eksik bir şeyler fark ettim. Bunları da aldığım eğitimlerle, çalışmalarımla dönüştürdüm. Ne zamanki ‘artık yeter tam bir dönüşüm başlamalı’ dediğim noktada başladım ve 3 yıldır da profesyonel olarak insanların hayatına dokunuyorum.

Bilinçaltı Nasıl Çalışır?

Sema Baysal: Bilinç ve bilinçaltı nedir?

Arzu Karagöz: Önce bilinç nedir onu tanımlayalım. Bilinç bizim mantıksal tarafımızdır. Daha çok deneyimlerle, eğitimlerle öğrenir. Nesnel zihnimizdir aynı zamanda. Bilinçaltımız ise daha çok duyu organlarımızla algıladığımız, bütün hayati işlemlerimizi sürdüren tarafımızdır. Aynı zamanda hafıza depomuzdur.

Sema Baysal: Bilinçaltımızdaki bilgileri yok etmek ya da temizlemek mümkün mü?

Arzu Karagöz: Bilinçaltı temizliği diye bir şey yoktur çünkü evrendeki her şey bir enerjidir. Einstein`ın da söylediği gibi her şey bir enerjidir ve enerjiden ibarettir. Her şey enerji olduğu için ortadan kaybolmaz sadece dönüşür. Bilinçaltımızdaki bilgilerimiz de böyle oraya kaydolanlar kaybolmazlar, dönüşürler.

Sema Baysal: Yani negatif duygular pozitif duygulara mı dönüştürülüyor?

Arzu Karagöz: Evet. Güzel olan tarafı da bu zaten. Düşüncelerimiz geri dönüşüm gibi tekrar dönüştürülüyor.  

Kelimelerin Hayatımızdaki Önemi

Sema Baysal: Kullandığımız kelimelerin neden bu kadar önemli?

Arzu Karagöz: Ağzımızdan çıkan kelimeler maddeleşerek bizim gerçekliğimiz olurlar. İnsanlar konuşurken ‘Hasta olmak istemiyorum’ der ve beyin ma-me eklerini almaz ve şöyle düşünür ‘Bu sistem hasta olmak istiyor’ bu yüzden bir kaç gün sonra o hastalık bizim önümüze gelir. Fakat sağlıklıyım dediğinde bilinçaltımız sadece sağlık kısmını alarak bizi sağlıklı kabul eder. Bu yüzden ağzımızdan çıkan kelimeler çok önemlidir.

Sema Baysal: Düşüncelerimizi kontrol edebilir miyiz?

Arzu Karagöz: Düşüncelerimizi kontrol etmek mümkün. İnsan gerçekten değişimi istiyorsa düşüncelerini kontrol edebilir. Beden-Zihin ilişkisi vardır. Beden ne durumdaysa beyin o durumda, . Ben bu konuda derim ki, ne düşündüğünün farkına var ve o düşüncenin gelip geçmesini bekle. 90 saniye kuralı vardır. Hissettiğin duygu ortalama 90 saniye senin vücudunda kalır, fakat 90 saniye sonra bu duyguda kalmak kişinin kendi tercihidir. Eğer öfkelendiyseniz 90 saniye bekleyip sonunda kendisine ‘ben öfkelenmeyi değil mutluluğu seçiyorum’ diyebilirsiniz.

Sema Baysal: Hayatta bazı istediklerimiz olur fakat bazıları olmaz. Bunun nedeni nedir?

Arzu Karagöz: Orada çok ince bir çizgi var. İnsanlar bir şeyi istediklerinde hayalleri zannederler aslında ihtiyaçlarıdır. Bir şey bizim hayalimiz ise yüzümüzde gülücükler açar, mutlu oluruz fakat ihtiyacımız ise huzursuz ve tedirgin hissederiz. Önce aklımızdaki şey hayalimiz mi yoksa ihtiyacımız mı ona karar vermeliyiz. Bunların ayrımını yaptıktan sonra istediğim hayalime gerçekten ulaşmak istiyor muyum? Buna inanıyorum muyum diye düşünmeli ve bu hayalimiz için bir sebebimiz olmalı.

Arzu-Karagöz-YaşamKoçu

Kişisel gelişim uzmanı Arzu Karagöz’ün Megareform’daki profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendisinin Instagram sayfasını görmek için buraya tıklayınız.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.