“Tesadüfen Anlaşıyoruz” ile İletişim Problemlerine Son Verin

“Tesadüfen Anlaşıyoruz” ile İletişim Problemlerine Son Verin

Uzman psikolog Begüm Karataylıoğlu, Tesadüfen Anlaşıyoruz kitabı ile ilgili yaptığı söyleşide; empati, dinleme sanatı ve doğru iletişim kurma yöntemlerini anlatıyor ve yaşanmış örnekler üzerinden ipuçları paylaşıyor.

Tesadüfen Anlaşıyoruz Kitabı Günümüzdeki İletişim Sorunlarına Işık Tutuyor

Müge İplikçi ile Zeytin Dalı programına katılan uzman psikolog Begüm Karataylıoğlu şöyle diyor : “Eminim bana ne kadar çok arkadaşınız olduğunu ve onlarla ne kadar iyi anlaştığınızı anlatabilirsiniz. İşte Tesadüfen Anlaşıyoruz kitabındaki amacım bu ilişkilerin aslında ne kadar sağlıklı geliştiğini ve ilerlediğini gösterebilmektir.”

– Son yıllarda iletişim sorunları neden daha sık yaşanıyor?

Begüm Karataylıoğlu: Günümüzde sosyal medya veya internet üzerinden kurulan bağlantılar, gönderilen mesajlar, emojilerle açıklanmaya çalışılan duygular yüz yüze iletişimi neredeyse yok etmek üzere. Bundan dolayı yanlış anlaşılmalar eskisinden daha büyük bir sorun kaynağı.

– O halde mutluluk güçlü bir iletişime bağlı diyebilir miyiz?

Begüm Karataylıoğlu: Evet kesinlikle diyebiliriz. Birbiriyle mesajlaşırken gülücük görseli koymadığı için küsen arkadaşlar veya yapılacak işi kurumsal kibarlıkta yazamadığı için yöneticilerinden uyarı alan kişilere sık sık rastlıyoruz. Oysa, “güçlü ve bilinçli bir iletişim dili” kurmak, kişiler arasında bir buluşma zemini oluşturur ve mutlu bir toplumun temelidir.

Tesadüfen-Anlaşıyoruz

“Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez. Çoğu insan kanatlarının olduğunun farkında bile değil.”

-Bazı insanlar potansiyelleri olmasına rağmen değişim için adım atamıyorlar, bir türlü harekete geçemiyorlar. Bunun sebebi nedir?

Begüm Karataylıoğlu: Çoğu insan kanatlarının olduğunun farkında bile değil. Değişime ne kadar direniyorsak, o değişim geldiğinde o kadar çok yalpalıyoruz. Özelliklerimizi değiştirmek yavaş yavaş küçük adımlarla yapıldığında çok daha etkili oluyor. Dönüşüm, değişimin daha yumuşak hali. Olumsuz davranışlarımı kendi hayrıma ve faydama nasıl kullanabilirim.

– Mutsuzluğun sebebi de iletişim sorunlarına mı dayanıyor?

Begüm Karataylıoğlu: İletişimde kendimizi yaftaladığımız kelimeler, gün içinde farkında olmadan kullandığımız sözler üzerimize yapışıyor. Bu nedenle de gerçek potansiyeli ortaya koyamıyoruz. Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez. Çoğu insan kanatlarının olduğunun farkında bile değil. O kadar insan birbirini dinlemiyor ki aşırı bir iletişim karmaşası dönüyor ortada. Ondan sonra biz neden mutsuzuz diyoruz.


Begüm Karataylıoğlu’nun Megareform profil sayfasını görmek için lütfen tıklayınız.

Kendisinin web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.