Yasemin Meriç Kazdal
Yasemin Meriç Kazdal
Klinik Psikolog,Psikoterapist,Yazar
Üyelik Süresi 12 ay
Başarı bursu ile girdiği İstanbul Bilgi Üniversitesinde Psikoloji ve Tarih bölümlerinde lisans eğitimlerini tamamladı. Ardından Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansa başlayarak uzmanlığını bölüm birinciliği ile aldı ve Uzman Klinik Psikolog olmaya hak kazandı. Uzmanlığı sırasında “Obsesif Kompulsif Bozukluğun Tedavi Manueli” çalışmasını tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Davranış Bilimleri Programını bitirdi. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde saha çalışmalarını tamamladı. İngiltere Southampton Hastanesinde yetişkin ve çocuklarla çalıştı. Virginia Satir sistemi ile 2 yıllık Aile Terapisi eğitimi aldı. Grup Terapisi ve Psikodrama alanlarında İngiltere’de eğitimlere katıldı. Çocuklara ve yetişkinlere yönelik uygulanan çeşitli kişilik ve zeka testlerinin uygulanması puanlanması ve yorumlanması yetkinliğini kazandı. Travma üzerine farklı terapi tekniklerinin eğitimlerini aldı ve çok sayıda saha çalışmasına katıldı. 300 saat teori 120 saat pratik eğitimden oluşan Aile Terapisi ve Aile Arabuluculuğu Eğitimlerini tamamladı.Klinik Psikoloji Doktora Eğitimini tamamlamış, tez aşamasındadır.

Uzmanlığını tamamladıktan sonra 2005 yılında Yorum Psikoterapi ve Değişim Merkezini kurdu. Aynı zamanda Türkiye’deki ilk Çalışan Destek Programında görev alan ilk psikolog olarak çok sayıda görüşme yaptı, kurumlara eğitimler verdi.

Plato M.Y.O’nda İngilizce Çocuk Gelişimi Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Farklı araştırma ve makaleleri yayınlandı. Farklı alanlarda meslek içi eğitim programlarını bitirdi. Başta Kanal D ‘de yayınlanan Hayat Sineması ve Life Time Kanalında yayınlanan Hayat Başlasın isimli aktüel danışmanlık programları olmak üzere farklı televizyon programı hazırladı, haber bültenlerine ve sağlık programlarına uzman olarak katıldı. Farklı dergilerde uzman görüşü bildiren yazılar yazdı.

Türkiye’nin ilk çocuk sinema filmi olan AYAS’ın içerik danışmanlığını yaptı. Ülkenin en sevilen çizgi film karakteri PEPE’nin danışmanlığını yaptı. RadyoBebek kanalının uzman danışmanlığını sürdürdü. TRT Çocuk başta olmak üzere çok sayıda kanal için bir çok çizgi film projesinde senaryo danışmanlığı yaptı ve yapmaya devam ediyor. Halen haftalık psikoloji yazıları yazmakta ve Alternatif Anne e-dergisinde makaleler yayınlamakta, Pepe Dergisi’nin Anne Bölümü yazı ve içeriklerini hazırlamaya devam etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Touring için hazırlamış olduğu çizgi film, Türkiye’deki tüm devlet okullarının anasınıfı ve birinci sınıflarındaki çocuklara izletilmektedir. Şu an senaryo ve içeriklerini kendisinin hazırladığı başta ŞİMDİ ANLADIM olmak üzere çok sayıda çizgi film hazırlamakta, sivil toplum kuruluşları için çocuk ve ebeveyn atölyeleri ve eğitimleri vermektedir.

1999 depremi ile başlayan gönüllü saha çalışmalarına mültecilerle yaptığı çalışmalar, Van ve Soma’daki çalışmalarıyla devam etti. Halen Maya Vakfı’na bağlı Project Lift bünyesinde mülteci çocuklarla çalışan psikologlara süpervizyon vermektedir. Türk Psikologlar Derneği Travma ve Yas Biriminde çalışmalara katılmaktadır.

TOÇEV ile eğitim desteği alan çocuklara yönelik sosyal ve psikolojik eğitim ve atölye çalışmalarını sürdürmektedir. TOÇEV, LÖSEV, AÇEV, Eğitim Gönüllüleri Derneği, Sevgi Evleri gibi bir çok kurumda gönüllü olarak danışmanlık yapmaya ve eğitimler vermeye devam etmektedir. Özellikle TOÇEV ile birlikte çok sayıda anne babaya düzenli eğitimler düzenlemektedir.

3 Kuşak Anneler, ( https://www.youtube.com/watch?v=NCUDzGuu9WA ) Yaşama Tutunmak, Engelsiz Terapi (işaret dili ile psikoterapi), Farklılıklarımla Ben, PsikoMüzik (Müzik ve şarkılarla psikoterapi) gibi çok sayıda projenin fikir sahibi ve yöneticisidir.

Hastenelerdeki pediatri bölümlerinde doktor ve hemşirelerin çocuklara yönelik tutumlarıyla ilgili çalışmalar yapmış, bu çalışmalarıyla ödül almıştır. Halen ülkenin bir çok farklı şehrinde çok sayıda hastanede “Pediatri Bölümlerinde Çocuklara Travmasız Yaklaşım” eğitimleri vermeye devam etmektedir.

Ülkemizde yaşanan terör olaylarından direk ve dolaylı yollardan etkilenen çocuklara kendi merkezinde ekibi ile birlikte gönüllü olarak destek vermeye devam etmektedir.

3D ile MUTLU YAŞAM ve SAKİN EBEVEYNLİK yaklaşımının yaratıcısıdır. Bununla ilgili çok sayıda eğitim vermiştir ve şu an birikimlerini bir kitapta toplamaktadır.

Kurmuş olduğu Yorum Psikolojik Danışmanlık Merkezinde 12 senedir 8 kişilik uzman ekibiyle çocuk, yetişkin ve ailelere Kognitif Davranışçı Terapi, Varoluşçu Bilişsel Terapi, Gestalt Terapi, Sistematik Aile Terapisi, Oyun terapisi ve EMDR tekniklerini kullanarak psikoterapi uygulamaya devam etmektedir. Şimdiye kadar 20.000’e psikoterapi seansı yapmıştır. Mesleki gelişimini akademik alanda zenginleştirmeye devam ederek aynı zamanda da klinik çalışmalarını sürdürmeyi hedeflemektedir.

Evli ve 2 çocuk annesidir.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için siteye Giriş Yapın ya da Kayıt Olun

Uzmandan Teklif İste

Uzmanın İlanları
1
Görüntülenen 1 - 1 Toplam 1 İlan
Görüntülenen 1 - 1 Toplam 1 İlan

Diğer İlanları İncele

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.