Değişime İzin Verin! – Gül Bolpaça

Değişime İzin Verin! – Gül Bolpaça

Sevgili Yoga Eğitmeni Gül Bolpaça ile yoga eğitimine başlangıç serüvenini, yoga alanın hayatına kattıkları ve yeni başlamak isteyenlere tavsiyeleri üzerine konuştuk.

Sunucu: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Gül Bolpaça: Kendimi anlatmak her zaman zor gelmiştir. Çünkü, herkes herkese farklı insandır diye düşünüyorum. Deneyelim. 20 Kasım 1986 İstanbul doğumluyum. Üniversitede işletme bölümünü bitirdim ancak okul bitince çalıştığım masa başı kurumsal işlerde kalbimi dolduran bir his bulamayınca, 2016’ın Ağustos ayında yoga ile tanışarak hayat ile bambaşka bir ritim yakalanabileceğini fark ettim. Sonrasında 4 farklı yoga okulundan eğitimler aldım. Hepsi de yogaya farklı açılardan bakıyordu. Bunların yanı sıra yoga felsefesi ve meridyenler hakkında da kurslara katıldım. Bu yol öyle ki asla  ‘Tamam, ben oldum’ diyemiyorsunuz ve bu durum sanırım en heyecan verici kısmı oluşturuyor. Sürekli bir devamlılık hali. Yoga dışında, ses meditasyon eğitimi, spiral stabilizasyon eğitimi ve thai masaj eğitimleri de alarak deneyim alanıma katıyorum.

Sunucu: Bu alanla ilgilenmeye başladıktan sonra sizin hayatınızda neler değişti,
hangi alanlarda açılım oldu?

Gül Bolpaça: Kendime acımaktan vazgeçtim. Bu şimdi buradan bakınca çok çarpıcı geliyor olabilir ancak tam olarak bu. Kendime acımaktan, kurban rolü oynamaktan vazgeçtim ve hayatıma devam ettim. Olaylara daha objektif bir yerden bakmaya, içinde bulunduğum duyguların esaretinden kurtularak kararlar vermeye başladım. Öfkem ile arama mesafe girdi. Hepsi bir anda olmadı tabi ki, ancak temel olarak hayatın hepimizin başından geçen bir şey olduğunu ve bir noktada son bulacağını kabullenmek. Nasıl desem, özgürleştirici bir yanı var bu bakış açısının.

Sunucu: İnsanların farkındalıkları arttıkça, hayatlarında yolunda gitmeyen veya
kötü giden şeyleri değiştirmek istiyorlar. Bedensel, ruhsal ve zihinsel açıdan  sizden hizmet alanlarda nasıl bir etki bırakıyorsunuz?

Gül Bolpaça: Hayatlarımızın sadece bize ait olması gerektiğine inanıyorum. Gerektiği yerde destek almanın, destek vermenin, paylaşmanın ya da tek başımıza kalmanın gerekliliğine de elbette. Yolunda gitmeyen bir şeyin olduğunu düşünüyorsanız onu elbette ki değiştirebilirsiniz. Bu bir süreç işi. Belki 5 günde olmayacak, ancak yeterince odağınızı verebilirseniz değişim kaçınılmazdır. Bu nedenle devamlılığın önemini her fırsatta anlatmaya çalışıyorum. Dikkatini neye verirsen onu büyütürsün. Bu böyledir. İlk adım belki dikkatini neye verdiğinizi iyi analiz etmektir.

Sunucu: Bazı insanlar potansiyelleri olmasına rağmen değişim için adım atamıyorlar, bir türlü harekete geçemiyorlar. Bunun sebebi nedir sizce?

Gül Bolpaça: Henüz zamanı gelmemiş olabilir, ancak en büyük nedeninin konfor alanının cazibesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Büyümek için bu alandan fazlasına ihtiyacımız var. İnsan içindeyken gelişimiyle ilgili çok doğru tespitler yapamıyor. Oysaki her yaptığımız şey tuğla gibi, üst üste örülerek nihayetinde bir yapı ortaya çıkartıyor.

Sunucu: Bu alanda faaliyet gösteren diğer uzmanlardan farklı olarak neler
yapıyorsunuz?

Gül Bolpaça: Derslerde özellikle asana uygulamasının yanında nefes ve meditasyon pratiklerine de yer vermeye çalışıyorum. Asana uygulamalarının ihtişamına kapılmamak lazım. Derslerin sonunda yapılan shavasana pozunda ise tibet çanakları ile daha rahatlatıcı bir alan sunuyorum. Öğrencilerime dokunmak ve ufak manipülasyonlar yapmak ise gerçekten favorim. Ve son olarak öğrencilerin derslerde sesli nefes vermeleri, mantralara eşlik etmelerini çok önemsiyorum. Biz bu kültür içerisinde büyüyen insanlar olarak sesimizi çıkartmaya çok alışık değiliz. Bunu matta aşmaya çalışmak demek hayatımızda da tezahürünü görmek demek. Bu kesinlikle büyüleyici bir dönüşüm.


Sunucu: Siz hayatınızdaki dalgalı dönemleri nasıl atlatıyorsunuz? Yaptığınız bu
çalışmaları siz kendinizde nasıl deneyimliyorsunuz?

Gül Bolpaça: Dalgalanmaya izin veriyorum. Başka yapabileceğimiz ne olabilir? Çok yakın zamanda manevi babamı kaybettim örneğin. Yaşadığım en güçlü acıydı. Bu acıdan kaçabileceğim hiçbir yer yoktu dünya üzerinde. Durup çekmekten başka ne yapabilirdim. Çektim. Biliyoruz ki dünya hayatı sonludur. Bitmeye mahkumdur. Orada öylece durup, alıp verdiğim nefese odaklanarak ve kendim için zamana ihtiyaç duyduğumu bilerek geçirdim bir süre. Yaşam devam eden bir olgu. Bazen yağmur yağar, bazen kar, fırtına. Sonuç olarak gökyüzü hep oradadır.

Sunucu: Bu alanda hizmet almak isteyenlere ne tavsiye edersiniz? Hizmet alacakları uzmanlarda hangi özelliklerin olup olmadığına dikkat etsinler?

Gül Bolpaça: Yeni başlayanlara tavsiyem mümkün olduğu kadar çok öğretmen ile çalışsınlar. İmkan varsa yüz yüze, yoksa youtube videolarıyla. Her öğretmenin tarzı farklıdır. Kendiniz için uygun olanı bulana kadar deneyin. Bir söz var çok severim; “Dünyada bulunan yoga öğretmeni kadar yoga tarzı vardır.” Bir tane tarza takılıp kalmayın. Hayatın farklı dönemlerinde farklı tarzları ve eğitmenleri sevebilirsiniz. Değişime izin verin.

Yoga Eğitmeni Gül Bolpaça’nın Megareform’daki profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendisinin Instagram sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.