Nefesin Önemi – Deniz Uluhan

Nefesin Önemi – Deniz Uluhan

Nefes Koçu Deniz Uluhan TV8 ekranlarında katıldığı Sekizde Saglık programında nefesin önemi hakkında konuşuyor.

Deniz Uluhan: İsmim Deniz Uluhan Nefes Koçu ve Bilinçaltı Terapistiyim. Yaklaşık 5 senedir bu konuda danışmanlık veriyorum. NLP, EFT, Thetahealing gibi eğitimler aldım. Nefesle beraber bu eğitimleri de kullanıyorum.

Nefesin hayatımızdaki önemi nedir.?

Deniz Uluhan: Eğer günlük stres, kaygı gibi durumların içine çok fazla giriyorsanız, geçmiş yada gelecekte çok fazla yaşıyorsanız aslında 1 nefes seansında bile kendinize ne yaptığınızı görüyorsunuz. Çünkü kişi kendini düşünceleriyle kendisini ve nefesini manipüle etmeye başlıyor. Geçmişte şöyle olmuştu diye hep nefesini tutup geçmişi düşünüyor. Anda kalamıyor. Nefesin önemi tam da bu noktada ortaya çıkıyor.

Aslında nefes kişiyi şimdiki ana getiriyor. Ruhuyla, bedeniyle ve kendisiyle tamamlanmasını sağlıyor. Nefesin önemi buradan geliyor. Çeşitli çalışmalarla nefesi harmanlamamın nedeni belki kişinin alanında bir temizlik oluyor ama nefes hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal bir arınma sağlıyor.

Nefes eğitimlerinde neler yapılmaktadır?

Deniz Uluhan: Önce bir koçluk yapıyoruz. Kişiyi dinliyorum. Neye ihtiyacı var ona bakıyorum. Kendisiyle ne kadar bağlantıda, hayatının hangi alanında neyi yapamıyor bunları dinliyorum. Akabinde zaten seansa geçtiğimizde bir kaç dakika içerisinde nefes seansı sırasında kişinin nerelerde blokajları var onları gözlemlemeye başlıyorum.

Seans sırasında aynı zamanda akupunktur noktalarıyla çalışıyoruz. Düşüncülerimizin duyguya, duygularımızın da çarpık düşünce yapısıyla vücudumuzda blokajlara neden olması vücudumuzun bazı noktalarında enerjinin birikmesine sebep oluyor. Onları görüp tespit ediyoruz ve kişi nefes alıp verirken o noktalarda çalışmaya başlıyoruz.

İnsanlar neden nefes problemleri yaşamaktadır?

Deniz Uluhan: Ortalama 3 – 3.5 yaş itibariyle insanda bir ego bilinci oluşmaya başlıyor. Bununla beraber aslında düşünceler oluşmaya başlıyor. Düşüncelere verdiğimiz anlamlar duygulara dönüşüyor. İşte burada çarpık düşünce sistemi vücudumuzda blokajlara sebep oluyor.

Kişi mesela korkuyor nefesini tutuyor ve her korktuğunda o şekilde nefesini tutmaya çalışıyor ve nefes akışının önüne geçiyor. Düşüncelerle tetikliyoruz aslında nefesi. Düşünüyoruz, düşündüğümüzü hissetmeye başlıyoruz. Hissettiğimiz de yaşamımızı oluşturuyor.

Doğru nefes nasıl olmalıdır?

Deniz Uluhan: Nefes önce karından başlamalı. Karna doğru aldığımız nefeslerin dalga dalga müdahale olmadan, kendiliğinden bütün vücuda yayılması gerekiyor. Biz zamanla nefesimizi manipüle ettiğimiz için kimimiz nefesi karnına değil göğsüne almaya başlıyor. Normalde nefesin ilk alışı karında başlar. Karından alırız. Dalga dalga tüm bedene yayılmaya başlar. Bunu manipüle ettiğimizde ya kendimizi kilitliyoruz ya da sadece göğsümüze alıyoruz.

Mesela masa başında çalışan kişilerde çok fazla sırt, boyun ağrısı oluyor neden? Nefesi göğse almaya başlıyor. Köklendiğimiz yer karnımız, hayatla bağ kurduğumuz yer, egomuzla ne kadar uyumlu yaşadığımızın yansıması karın bölgemizdir. Karın nefesimiz açık olduğunda nefesimiz de, yaşamımız da kolaylıkla akmaya başlıyor.

Deniz-Uluhan


Nefes Koçu Deniz Uluhan’ın Megareform’daki profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendisinin Instagram sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.