Nefes Koçu Ezgi Gökmenoğlu İle Nefes Hakkında

Nefes Koçu Ezgi Gökmenoğlu İle Nefes Hakkında

Gökçe Göksu: Bugün nefes ve yaşam koçu Ezgi Gökmenoğlu bizimle. Bize biraz nefesten bahsedecek, biraz da kendisinden bahsedecek.

Ezgi Gökmenoğlu: 2 yıldır nefes koçuyum ama öncesinde iç mimardım. Sonra ani bir dönüşle nefes koçu olmaya karar verdim. Nasıl karar verdim, önce nefesle tanıştım. Ilk tanışmam, annem nefes koçu oldu. Bizim evde o zamanlar sürekli nefes koçluğu konuşuluyor. Annem ise evde çok sakin. Evde ters bir şey olunca her zaman `bir şey olmaz` diyor.

Daha sonra hayatımıza meditasyonlar girdi ve ben hiç meditasyona inanmıyordum. Keskin çizgilerim vardı. Sonrasında hayatımda bir şeyler oldu ve ben Bodrum`a taşındım. Bodrum`da biraz kendimi dinleme fırsatım oldu. İlk önce farkındalıklarım olmaya başladı.

Ben niye buradayım, ben kimim gibi sorular. Derken dedim herhalde bu bir işaret benim için. Anneme dedim bana da bir yardımcı olur musun? O da beni Bodrum`da bir arkadaşıyla tanıştırdı.

Gökçe Göksü: Kendisinin eğitim aldığı kişinden mi eğitim aldın?

Ezgi Gökmenoğlu: Değil hatta karşı bir ekolden eğitim aldım. Yani karşı değil aslında hepimiz aynı işi yapıyoruz ama farklı bir ekolden eğitim aldım. Orada Serap diye bir koçla tanıştım. İlk seansımı onunla birlikte yaptım ve hiç bir şey anlamadım ilk başta.

Hatta ben saçma sapan lahmacunlar falan düşünüyorum dedim herhalde ben hiç farkındalık kazanamayacağım. Sonradan öğrendim ki çok fazla nefes alınca vücut acıkmaya başlıyormuş. İlk seans kötü geçmesine rağmen ikinci bir şans verdim ve o benim için iyi oldu ve bambaşka bir yola girdim.

Biraz nefesten bahsedeyim, çünkü çok konuşuluyor ve bir çok farklı teknikleri var. Benim tanımım doğal nefes. Benim doğal nefesi tercih etme sebebim bir tekniğin olmaması. Sadece kendi nefesimde kendi farkındalığımda kalmamdı. Doğal nefes dediğimiz şey bizim solunumumuz ile paralelde olan nefes. Ne demek bu mesela? Koşarken nefesimiz göğüs nefesimize çıkar ve oradan nefes almaya başlarız.

Benim seansta yaptığım şey doğal olan nefesin dışında olanlar. Mesela sakince oturuyorsun ve mesaj geliyor, kötü bir haber alıyorsun o anda senin solunumun değişiyor. Onun da sebebi düşünce aslında. Düşüncemiz bizim nefesimizi bozuyor ve seanslarda onu düzeltmeye çalışıyoruz. Mesela 3 yaşındaki bir çocuk içinden geldiği gibi davranıyor. Sen ona yemek yedirmeye çalışırken kaşığı eliyle itiyor ama 3 dakika sonra gelip sana sarılıyor. Bunun gibi biz de içimizden geldiği gibi olmalıyız.

Gökçe Göksü: Ben mesela seansa geldim diyelim, nasıl yapıyoruz. Yatıyor muyuz, yoksa oturuyor muyuz?

Ezgi Gökmenoğlu: İlk önce yatma veya oturma şöyle belirleniyor. Bizde önceden bir takım bilgiler var ve ona göre bir pozisyona koyuyoruz. İster oturtuyoruz ister yatırıyoruz. Ama ben şunu diyebiliyorum ‘şimdi kalkman lazım, şimdi böyle durman lazım’ diyebiliyorum.

Gökçe Göksü: Online olarak nasıl oluyor peki?

Ezgi Gökmenoğlu: Kesinlikle onu görmem gerekiyor önce. Çünkü benim senin nefesini görüp sen neyi yapamıyorsun seansta onu yaptırıyorum. Aslında doğal nefes şu bir gün çok hızlı da almam lazım, çok yavaş da almam lazım, karın nefesini de kullanmam lazım, göğüs nefesini de kullanmam lazım. Yani benim vücudumun bütün nefesleri alabiliyor olmasi lazım.

Gökçe Göksü: Yani sen diyorsun ki doğru bir nefes yok. Bazen burundan da alınacak bazen ağızdan. Doğru mu anladım?

Ezgi Gökmenoğlu: Evet, aslında beyin zaten onun komutunu veriyor. O nefesi biz bozuyoruz. Biz de o bozmayı düzeltip tekrar vücuda bırakıyoruz. Zaten ben yeni bir nefes alma tekniği öğretmiyorum.

Ezgi-Gökmenoğlu-nefes

Nefes koçu Ezgi Gökmenoğlu’nun Megareform’daki sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Kendisinin Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.