Pilates ve Fitness Kombine Etmeyi Seviyorum – Çiğdem Akmanoğlu

Pilates ve Fitness Kombine Etmeyi Seviyorum – Çiğdem Akmanoğlu

Pilates Eğitmeni Çiğdem Akmanoğlu, Pilates ve Fitness karıştırmayı, kombine etmeyi ve ikisini birlikte uygulatmayı neden sevdiğini açıklıyor ve bu egzersiz metodunun faydalarını anlatıyor.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Çiğdem Akmanoğlu: Bursa’da doğdum. Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Yaklaşık 2001 yılından beri sporla iç içeyim. Şu an için özel olarak yüz yüze ve online dersler veriyorum ve çeşitli grup çalışmaları düzenliyorum. Pilates’i ve Fitness’ı çok seviyorum. İkisini birlikte karıştırmayı, kombine etmeyi ve uygulatmayı da öyle. Pilates ve Fitness birleştirdiğim bu egzersiz metodunu kendi üzerimde de deniyorum ve çok iyi sonuçlar alıyorum. Amacım çevremdeki bütün insanlara egzersiz yapmayı, yani hareket etmeyi öğretmeye çalışmak ve bu keyfi onlara yaşatmak.

İnsanların evinde spor yapmasını kolaylaştırmak için ne önerirsiniz? 

Çiğdem Akmanoğlu: Yaklaşık 45-50 dakika yeri geldiğinde kendi vücut ağırlığınızla, pet şişeleri, sandalyeleri kullanarak çalışmalar yapabilirsiniz. Evdeki malzemeleri kullanarak, kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz hareketlerden oluşan bir seri hazırlayabilirsiniz. Yarım litrelik pet şişelerle başlamak ve ilerledikçe 1 litre ve 1.5 litreye geçmek güzel bir başlangıç olabilir.

Pilates metodu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Çiğdem Akmanoğlu: Pilates metodunu kısaca anlatmak gerekirse derin kasları içten güçlendirerek (Power house) karın ve çevresindeki en derin kasların çalıştırılmasını sağlayıp, nefes tekniğini öğretir. Bunu inşaatın temeli gibi düşünebilirsiniz. Biz burada temeli sağlamlaştırıyoruz ve sonrasında kişi bu çalışmaları daha farkında olarak yapabilmeyi öğreniyor. Vücudunu daha iyi kontrol edebiliyor. Doğru nefes alıp verebiliyor ve günlük hayatında da omurgasını çok daha nötrde tutarak, farkındalığını arttırarak hayatına devam ediyor. Gerçekten çok etkili bir metot. 

Bu metodu kullananlar nasıl sonuçlar elde ediyorlar?

Çiğdem Akmanoğlu: Bu metodu kullanan öğrencilerimde çok iyi sonuçlar gördüm. Özellikle henüz 1 ay sonrasında bile postürlerinde ciddi iyileşmeler sağladıklarını gözlemliyorum. Bu yüzden uygulamayı da, uygulatmayı da çok seviyorum ve buradan herkese tavsiye ediyorum. 7’den 70’e tüm insanların yapabileceği egzersizler içeriyor. Kendi vücut ağırlığınızda yapılan çalışmalar pilates matwork olarak geçiyor. Evde kendi vücut ağırlığınızla bu egzersizi gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Bu yazıyı okuyanlara ne tavsiye edersiniz?

Çiğdem Akmanoğlu: Herkes egzersiz yapmaya başlayabilir, sürdürebilir ve bunu hayatın bir parçası haline getirebilir. Spor bizim vazgeçilmez ana yolumuz. Egzersizleri hayatımızın içine soktuğunuz zaman, her şeyin çok daha akışında ve güzel geçeceğinden emin olabilirsiniz. Uykunuz düzene giriyor. Sağlık problemleri en aza iniyor. Kemikleriniz daha sağlamlaşıyor. Kendinizi pozitif hissediyorsunuz. Olaylara pozitif yaklaşıyorsunuz.  O yüzden son olarak egzersiz ilaçtır diyebilirim.


Çiğdem-AkmanOğlu-Pilates

Pilates Eğitmeni Çiğdem Akmanoğlu’nun Megareform’daki profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendisinin Instagram hesabını görmek için buraya tıklayınız.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.