Yoga Yolculuğu – Nil Başak Işır

1. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba sevgili MegaReform okuyucuları. Ben Nil Başak Işır, 26 Aralık 2000 doğumluyum, doğma büyüme Ankaralıyım. Hemşirelik Lisans öğrencisiyim 1 ay sonra mezun oluyorum ve Ruh ve Sinir Hastalıkları alanında Uzmanlık yapmayı hedefliyorum.

Öğrencilik hayatımın yanı sıra 2018 de fiziksel gelişim için hayatıma kattığım yoga pratiklerimin sadece bedenimi değil zihnimi ve ruhumu da iyileştirdiğini gözlemledim bunun sonucunda pratiklerimi bir adım ileri taşıyarak 2021 yılında Yoga Eğitmenlik ve Hamile Yogası Eğitmenlik Eğitimlerimi tamamladım. 2021 yılından beri aktif olarak bu alanlarda çalışıyorum. Son bir yıldır kendi kurduğum stüdyomda bireysel ve grup yoga dersleri veriyorum,nefes ve meditasyon çalışmaları yaptırıyorum. Aynı zamanda bu alanda kendi eğitimlerime de devam ediyorum.

3. Bu alanla ilgilenmeye başladıktan sonra sizin hayatınızda neler değişti, hangi alanlarda açılım oldu?

Belki klişe olacak fakat bunu çok net söyleyebilirim, ben değişmedim ancak hayata ve kendime karşı bakış açım değişti , önceliklerim değişti. Farkındalığım gelişti,  nefes almayı hatırladım.  Sakinleştim, hayat bir akış ve her zaman iyiye akmıyor maalesef… en büyük savaşlarımı verirken bile nefesimi yumuşatmayı, kendime nazik olmayı öğrendim.  Kaçan tren paniği geride kaldı,olmaya başladığım kişiyi her gün biraz daha seviyorum.

5. Bu alana uzmanlaşmaya ve başka insanların hayatına dokunmaya karar vermemiz nasıl oldu? Siz mi seçtiniz yoksa başka birileri mi sizi teşvik etti? Biraz kendi yolculuğunuzdan ve hikayenizden bahseder misiniz?

Yukarıda  da bahsettiğim gibi aslında yoga benim için bedenimin sınırlarını zorlayabileceğim fiziksel anlamda kendimi geliştirmek için başladığım bir uygulamaydı. Zaman geçtikçe yoganın matın üzerinde yapılan birkaç hareketten ibaret olmadığını aslında bu yolun da yolculuğunda çok uzun ve derin olduğunu fark ettim. En son geldiğim noktada kendimde ki hem bedensel hem zihinsel hem ruhsal gelişimi gördüm, değişime tanık oldum. Bu yol bana şifa oldu ve olmaya da devam ediyor… Kısacası bende  ihtiyacı olan herkese şifa olma niyeti ile bu yola çıktım.

7. Uzman olduğunuz alanda danışanlarınız en çok size hangi sorunlarla geliyorlar?

Danışanlarımın çoğu gündelik hayatında çok yoğun ve stresli çalışma alanları olan insanlar. Genelde vücutlarında, zihinlerinde veya ruhlarında gerginlik olması nedeniyle bir nebze rahatlayıp, zihinlerini sakinleştirip temizleyerek pozitif ruh haline sahip olmak amacı ile yogaya başlıyorlar.

9. Siz bir yandan da bildiğimiz kadarıyla sürekli kendinizi geliştirmeye ve bu alanda en son gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyorsunuz.  Bu konuda son zamanlarda neler yapıyorsunuz, hangi alana odaklanıyorsunuz?

Bulunduğum noktada şuan yoga duruşlarından ziyade Bilinçli Farkındalık( Mindfulness)  çalışmalarına odaklıyım. Haziran da 14 ay sürecek bir Mindfulness Uygulayıcı Eğitmenliği programına başlayacağım.

11. Son yıllarda bu alana ilgi oldukça arttı. Özellikle sosyal medyada çok fazla bir bilgi kirliliği de yaşanıyor. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yoga yapmaya başlamadan önce elbette herkesin kafasında temel sorular olabiliyor. Danışanların kafasındaki soru işaretlerini bir nebze uzaklaştırmak adına biz eğitmenlerin burda önemli bir rolü var.  Bence bu noktada en önemli şey bir adım atabilmek. Yolculukta ki en kıymetli şeyin kişinin kendi deneyimi olduğunu düşünüyorum. Ve deneyimlerken farklı hocalardan eğitim almanın, farklı ekoller deneyimlemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Böylelikle bilgi kirliliğine alan yaratmıyoruz.

19. Bu alanda hizmet almak isteyenlere ne tavsiye edersiniz? Hizmet alacakları uzmanlarda hangi özelliklerin olup olmadığına dikkat etsinler?

Yoga yapmaya başlamadan önce elbette herkesin kafasında temel sorular olabiliyor. Danışanların kafasındaki soru işaretlerini bir nebze uzaklaştırmak adına biz eğitmenlerin burda önemli bir rolü var.  Bence bu noktada en önemli şey bir adım atabilmek. Yolculukta ki en kıymetli şeyin kişinin kendi deneyimi olduğunu düşünüyorum. Ve deneyimlerken farklı hocalardan eğitim almanın, farklı ekoller deneyimlemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Evet ilginiz olan ekol ile başlayın ancak imkanınız elverdiğince farklı alanları deneyimlemelisiniz. Şifa bazen hiç bilmediğiniz kapıların ardında sizi bekliyor olabilir.

21. Son olarak sizi dinleyenlere/bu yazıyı okuyanlara bir mesajınız var mı?

Hepimize bir su kadar berrak bir zihinle, kendimizi sıklıkla ziyaret ettiğimiz kocaman kocaman anlar diliyorum.

 Sevgiyle.

Yoga Eğitmeni Nil Başak Işır’ın Megareform’daki profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendisinin Instagram sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.