Çin Astrolojisi – Ceren Sakin

Çin Astrolojisi – Ceren Sakin

Çin Astrolojisi ve Batı Astrolojisi farkları nelerdir? Çin Astrolojisine göre bizi ne bekliyor? sorularının cevaplarını değerli Çin Astroloğu Ceren Sakin yanıtlıyor.

Sunucu: Türkiye’ nin tek kadın kanalı WOMAN TV ekranlarına hoş geldiniz, sevgili izleyiciler. Ben, İnci Yazgan. Bodrum, Yalıkavak Marina’ dan yayınlarımızla devam ediyoruz. Her gün saat 11:00’ de, astroloji programıyla karşınızdayız. Türkiye’ nin tek kadın kanalı diyorum ama Türkiye’ nin tek astroloji programı desem, bu konuda da iddialı olur muyum, acaba? Çünkü iddia bizim işimiz. Şöyle söyleyeceğim; astroloji programı, her alanı konuştuğumuz bir astroloji programı. Çünkü biz, çok değer veriyoruz. Dün medikal astrolojiyi konuşmuştuk. Bugün de Çin astrolojisini konuşacağız. Yani bütün alanları konuşmak ve detayları sizlere aksettirmek, bizim işimiz. Evet, şimdi şöyle de söyleyeceğim; Bodrum’ a geldik ama bütün güzel enerjili insanları bulmakta da herhalde çok marifetliyim. Yine harika bir konuğum var. Çin astroloğu Ceren Sakin bizimle. Hoş geldiniz. 

Ceren Sakin: Hoş bulduk. Çok teşekkür ederim. 

Sunucu: Gerçekten öyle ama. Yüzünüzden gülücükler eksilmedi, geldiğiniz andan beri. Mutlu oluyorum çünkü programın enerjisine yansıyor bu durum.  

Ceren Sakin: Ay! Teşekkür ederim. Sağ olun. 

Sunucu: Evet, Çin astrolojisi nedir? Biz çünkü bugüne kadar, hep batı astrolojisini takip ediyoruz ve programın başında da dedim. Belki biraz mütevazı olamadım ama gelenler hep söylüyor. Gerçekten astrolojiye değer verdiğimiz bir program ve her alanına değinmek istiyoruz. Bilmek istiyoruz. Çünkü bugüne kadar astrolojiyi, hep böyle ‘burçları takip etmek’ anlamında biliyorlardı. Ama bunun daha detayı var, işte haritası var. Çin astrolojisinin de bir haritası var, değil mi? Onu da konuşacağız. Ama öncesinde de Çin astrolojisi nedir ve batı astrolojisiyle farkı nedir? 

Ceren Sakin: Aslında şöyle… Çin astrolojisi ile batı astrolojisini biz, kardeş olarak hitap ediyoruz. Onların ikisinin, sadece doğduğu topraklar farklı olmuş. Dolayısıyla anlatım dilleri farklı, konuştukları dil farklı. Batı astrolojisi, işte Jüpiter, Venüs, Mars falan gibi açıklamaları… Yani gökyüzüne bakarak yapıyorlar, açıklamayı. Çin astrolojisi daha çok toprağa bakarak, beş elementin üzerinden anlatıyor. Ateş, toprak, metal falan diye anlatıyoruz. Vardığımız noktalar bir oluyor. Yani bir Vedik astroloji gibi, tamamen bambaşka konulara değinmiyor. Dolayısıyla hani bir batı astrolojisinde, işte Akrep için anlatılanı belki biz burada bir Ateş için anlatıyoruz. Bir şekilde yine aynı noktalara varıyoruz. İkisi de 6000 yıl önce doğmuş ve de hani… Dünyayı, gezegenleri, işleyişi, her şeyi birlikte takip etmişler, hep. 

Sunucu: Evet. Peki, şimdi Çin astrolojisine değindiğimizde tabi, karşımıza çıkan bir takım hayvanlar grubu oluyor. Bazen de düşünüyoruz; hani baktığımızda ben o muyum, bu muyum diye? Neden, hani böyle? Birebir özellikler peki, batı astrolojisiyle uygun oluyor mu? Örneğin, mesela ben şimdi Akrep burcuyum. Çin astrolojisine göre ne oluyorum, burç olarak? Onu, öyle saptayabiliyor muyuz? Yoksa doğum haritamız mı var, yine hesaplayabildiğimiz? 

Ceren Sakin: Bu soru bana, inanılmaz çok geliyor. O yüzden de aslında, teşekkür ederim. Çünkü yani direkt doğum tarihine bakmadığımız sürece, kişinin ne burcu olduğunu görme ihtimalim yok. Ay burcunu, yıl burcunu saptamak biraz daha kolay. Biraz daha hani, onlar belirgin ama gün burcunu, yani direkt Akrep’ im dediğiniz gibi, karşı tarafın ne olduğunu söylemek kolay değil. Bunların karşılığını görmek için biz, birebir her günün, şeyine bakmamız lazım. Haritasına bakmamız lazım. Dolayısıyla bana tam doğum tarihini verdiğiniz anda ben size diyorum ki; Ateş elementisiniz, işte Yin ateştir, Yang ateştir. Gününüzde keçi burcu vardır, at vardır falan gibi açıklamalarda bulunuyorum. Ama hani doğum tarihinize bakmadan bu açıklamayı yapmam, mümkün değil. 

Sunucu: Evet. Şimdi ben, Fare miyim mesela? Ben baktım, doğum yılıma göre. Yani hiç bundan memnun olmadım.  

Ceren Sakin: Şimdi Fare var, Yılan var, Öküz var… Baya kötü hayvanlarımız var. Şimdi, kötü demeyelim tabi ki hepsinin erdemleri var. Sizin baktığınız da, Fare de aslında yılda oturan hayvanınız. Dolayısıyla sizin için önemli, yani sizi ifade eden hayvan, gününüzde oturan Keçi burcudur. Ben baktım, sizin haritanıza, gelmeden önce. Hem yıldızlarınız neler, diye merak ettim hem de bana bu soruyla geleceğinizi bildiğim için. İşte Fare’ yim, falan diye.  

Sunucu: Evet, yani. 

Ceren Sakin: Bana herkes, çünkü yıl burcunu bulup geliyor. Ben de diyorum ki; yıl burcumuz ne yazık ki ilk 15 yıl, sadece geçerli. 

Sunucu: Aa! Öyle mi? Öyle bir özellik de var. 

Ceren Sakin: Evet. Aslında hani, bizi asıl etkileyen, gün burcumuz.  

Sunucu: Bundan sonra Keçi miyim yani ben? 

Ceren Sakin: Keçi’ siniz, evet. 

Sunucu: İnatçı keçi gibi… 

Ceren Sakin: Ama hani burada, kişilikleri belirlerken daha çok elementler üzerinden konuşuyoruz. Siz yine, Ateş gününde doğmuş bir Keçi’ siniz. Yine Ateş’ i biz tasvir ediyoruz, kişilik olarak. Diyoruz ki; işte çok sıcakkanlıdır, arkadaş canlısıdır, ılımlıdır, konuşkandır… 

Sunucu: Aynı ben… 

Ceren Sakin: Hani böyle, ışık saçar. Bir nevi Ateş sonuçta. Ama mum ışığına benzettiğimiz için, en ufak bir rüzgarda tedirginlik yaşayabilir. Ama onun üzerinden sonra baktığımızda… Yani bir ‘Ateş’ e göre Fare ne demek?’ olarak bakıyoruz. Su elementi geliyor. Bu da, güçtür. Yani sizin üstünüzdeki yaratım gücünüz, disiplininiz, marifetleriniz ortaya çıkmaya başlıyor. O, sizin ilk intibaınız oluyor, yani. Fare dediğimiz burç…  

Sunucu: Peki bu elementleri konuşacak olursak. Şimdi yani ben aslında, Fare nasıl özellikler veriyor herkes bilsin ya da işte Öküz dediğinizde, onu konuşmak isterim ama. Tabi siz bu işle derinden ilgilendiğiniz için onlar, kimsenin çok hoşuna gitmediğini… Düşünüyorsunuz değil mi? 

Ceren Sakin: Evet. 

Sunucu: O zaman, elementleri konuşalım. Ateş elementiyle başlamış olalım ve devam edelim diğer elementler ve nasıl bu sonuca ulaşıyoruz? Doğum harita hesaplama sistemi mi var yine? 

Ceren Sakin: Evet. Çin astrolojisinin, Çin takvimi denilen bir sistemi var. Oradaki, işte BaZi dediğimiz rakamlar üzerinden herkesin, doğum tarihine göre burçlar çıkmaya başlıyor. Burada önemli olan bizde beş tane element var ama Yin- Yang olduğu için bizde, on adet kişilik var, olarak açıklıyoruz. Ateş, bunlardan ilki, dediğiniz gibi. Yin’ i ve Yang’ ı var. Yang olduğu zaman, güneş. Yin olduğu zaman, işte size söylediğim gibi mum ışığı oluyor. Bunların ikisinin de özelliği ama çok konuşkan, çok rahatlıkla arkadaş edinebilen, sıcakkanlı olmalarını tasvir eder. Biri sadece ateş topu yani Güneş olduğu için çok fevri ve patlamaları var. Ama bu dengesizliğin de… Yani denge dediğimiz o, Yin- Yang çizgisini bilirsiniz. Tam ortasında durmadığımız zaman, Yang’ a ya da Yin’ e düştüğümüzde, o zaman işte kişiliğimize bazı şeyler çıkıyor. Yin ateşte hemen endişeye kapılabilir, dengesizliğini yine dediğim gibi… Ateş’ den sonra doğan ilk burcumuz, yani ilk elementimiz daha doğrusu; Toprak’ tır. Toprak insanları, ismi üstünde daha böyle insanları yedirmeyi, içirmeyi, beslemeyi… Yani anne tarzı, Toprak Ana tarzı yetiştirirler. Zaten Yang toprak dediğimiz; dağdır. Evlerimizi buraya yaparız, olarak atfedilir. Yin toprak dediğimiz; bahçedir. İnsanlığa hizmet etmek… Yani sebzesini, çiçeğini, işte ne bileyim… Evinin bahçesini falan yapabilmek üzere var olandır, Toprak. Toprak’ tan sonra Metal doğuyor. Metal insanları genellikle televizyonda gördüğümüz insanlardır. Çünkü dış görünüşleri, çok güzel oluyor, parlak oluyorlar. Yani bir mücevhere benzetiyoruz, özellikle Yin metali. 

Sunucu: Peki, öncesinde hani girmeden sormak istediğim bir şey var. Şimdi Ateş dediğinizde, mesela batı astrolojisine göre herkes biliyor ya burçlarını… 

Ceren Sakin: Evet. 

Sunucu: …genel anlamda. İşte ben, bir Su grubuyum ama Çin astrolojisine göre Ateş grubuymuşum. Bütün Su grupları Ateş’ e mi tekabül ediyor? Yoksa nasıl bir değişiklik var? Hangi gruba girdik, şimdi biz, Ateşler olarak batı astrolojisine kıyasla? 

Ceren Sakin: Şimdi şöyle gün gün, bizde değişiyor, burçlar.  

Sunucu: Güne göre aslında… 

Ceren Sakin: Evet. 

Sunucu: Tamamen, direkt şu an bizi izleyenlerin… 

Ceren Sakin: Evet. 

Sunucu: …bir Çin astrolojisine göre doğum haritası hesaplamaya bakması gerekiyor, değil mi? Anladığım kadarıyla… 

Ceren Sakin: Aynen, evet. 

Sunucu: Tamam. 

Ceren Sakin: Yani… Onu, haritadan baktıklarında… Ben işte; Yin ateşte doğmuşum, Yang metalde doğmuşum gibi… Bana bir bildirimde bulundukları zaman ben, onlara açıklama yapabiliyorum. Ya da işte aplikasyondan ya da kitaptan çıkartmamız lazım. Ama sizin mesela, batıda su olarak adlandırdığımız, bizde de çok alakalı. Çünkü sizin haritanızın birçok elementi suyla bezeli, diyelim. Dolayısıyla o su… Mum ışığının etrafı, suyla dolu. 

Sunucu: Evet. 

Ceren Sakin: Bu sizin gücünüzü gösteriyor, bizim haritamızda. O yüzden hani; ‘batı astrolojisinde Su’ ydum, burada Ateş… Neden bu kadar zıt?’ değil. Aslında burada da Su elementi sizde, çok güçlü bir şekilde var. 

Sunucu: O zaman ben Çin astrolojisine göre güçlüyüm yani, baya değil mi? Epey… 

Ceren Sakin: Baya güçlüsünüz. 

Sunucu: Ooo, süper! 

Ceren Sakin: Hatta yani, yıldızlarınıza baktığımızda, cazibe yıldızlarının hepsini de almışsınız. 

Sunucu: Ooo, harika! Ben, o zaman bundan sonra Çin astrolojisiyle ilgileneceğim, sadece. 

Ceren Sakin: Yani Marilyn Monroe, Angelina Jolie… İşte onlarda bulunan ‘Kızıl Cazibe’ dediğimiz cazibe sizin haritanızda da var.  

Sunucu: Tamam, bundan sonra her gün… 

Ceren Sakin: Evet. 

Sunucu: Çin astrolojisi yapılsın. 

Ceren Sakin: Tamam. Biraz daha şımartabilirim.  

Sunucu: Lütfen, alayım! 

Ceren Sakin: Şimdi sesinizde de erdem yıldızı olduğunu gördüm, haritanızı açtığımda. Erdem yıldızı da aynen ‘Kızıl Cazibe’ gibi çok ender gözüken yıldızlardan biridir. Siz, konuştukça etraftaki insanlar bir şuhu içine giriyorlar. Sizi, dinlemek istiyorlar. 

Sunucu: Ben neymişim? 

Ceren Sakin: Dolayısıyla hani, işiniz çok uygun. Yaptığınız iş… Hem güzelliği temsil ediyorsunuz, görmeleri lazım hem de sesinizde özel bir erdem var. Sesinizi kullanıyorsunuz, o yüzden. Hani işinize çok uyumlu. Ama aşırı disiplinlisiniz. Yani… 

Sunucu: Evet, gerçekten. 

Ceren Sakin: Muhtemelen spor yapmak zorundasınız. 

Sunucu: O yüzden, çok doğru söylüyorsunuz. Çok disiplinliyim, iş alanımda. O sıcakkanlılık kısmı da uyuyor. 

Uzmanın Megareform’daki sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kendisinin Instagram sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.