Esen Şekerkarar
Esen Şekerkarar
Mindfulness ve MBSR Eğitmeni
Üyelik Süresi 2 yıl
905 * * * * * * * * *
1977 İzmir doğumlu olan Esen Şekerkarar, Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) Eğitmenliği’ni 8 haftalık bu programın doğum yeri olan ABD’deki Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi Center for Mindfulness (UMass CFM)da tamamlamıştır. MBSR programını vermeye yetkili bir eğitmen olarak kursları uluslararası geçerliliğe sahiptir. 2018 yılında UMass CFM kadrosu, eğitim programlarına yine ABD’deki Brown Üniversitesinde devam etme kararı almıştır.

Kendisi Brown Üniversitesi Mindfulness Center tarafından sertifikasyonla onaylanmış bir MBSR eğitmenidir ve kursları bu kurum tarafından da tanınmaktadır. Şu anda dünyada MBSR eğitimcisi yetiştiren en kıdemli ve yetkili üniversite, Brown Üniversitesidir.

Danışmanlıklarında ve eğitimlerinde Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programına dayalı etkisi kanıtlanmış yaklaşımları kullanmaktadır. Kendisi ayrıca Oxford Üniversitesi Mindfulness Merkezinden David Treleaven ile “Travma Hassasiyetli Mindfulness” eğitimi sertifikası sahibidir ve mindfulness danışmanlıklarını bu alanda da uygulayabilmektedir.

Uzun yıllar yurt dışında ABD, İsviçre, Danimarka, İngiltere gibi farklı ülkelerde yaşamış, eğitim almış, kariyeri boyunca farklı millet ve kültürlerden kişilerle çalışma fırsatı bulmuştur. Bu çeşitlilik sayesinde, mindfulness danışmanlığını birey ve grupların kökenlerini dikkate alarak ihtiyaca uygun şekilde adapte etme tecrübesi kazanmıştır.

Danimarka’da ikamet ettiği yıllarda Kopenhag’da altı sene boyunca bir psikoloji kliniğinin yöneticiliğini yapmış, bireylere ve şirketlere mindfulness temelli danışmanlıklar vermiştir. 2002 yılından beri uluslararası kongrelerde bilinç ve Mindfulness konularında konuşmacılık yapmaktadır. Danimarka’dan sonra İngiltere’ye taşınarak Londra’da Mindfulness Hub adlı şirketini kurmuş ve çalışmalarına buradan devam etmeye başlamıştır.

Londra’da toplumda akıl sağlığı kapsamında hizmet veren Mindfulness in Schools Project – MiSP (Okullarda Mindfulness Projesi)’de .b eğitimi almış, böylece mindfulness kavramını ve uygulamalarını 11-18 yaşları arasındaki gençlere adepte ederek öğretebilen bir eğitmen olmuştur. Ayrıca İngiltere’de dünyaca ünlü ComicCon fuarında bilgisayar oyunları bağımlılığı nedeniyle anksiyete yaşayanlara mindfulness desteği vererek, 2019’dan beri bu alanda öncülük eden kuruluşla beraber bir sosyal sorumluluk işbirliğini sürdürmektedir.

2021 yılında Türkiye’de Acıbadem Kozyatağı Hastenesi Tüp Bebek Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen bir projeyle kısırlık ve tüp bebek tedavisi gören hastaların yaşadığı stresli sürece destek olmak amacıyla Merkez’in hastalarına mindfulness danışmanlığı vermeye başlamıştır. Mindfulness’ın Türkiye’de bir hastane ortamında ilk kez kullanılmaya başlanmış olması açısından da bu proje büyük önem taşımaktadır.

Kendisi halen yurt dışında ve Türkiye’de yaşamakta olup, hizmetlerine uluslararası platformda devam etmektedir.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için siteye Giriş Yapın ya da Kayıt Olun

Uzmandan Teklif İste

Diğer İlanları İncele

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.