Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı nedir? – Esen Şekerkarar

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı nedir? – Esen Şekerkarar

Mindfullnes Temelli Stres Azaltma Programı nedir?

Mindfullnes Temelli Stres Azaltma Programı, 1979 senesinde dünyaya tanıtılmış olan bir programdır. Massachusetts Üniversitesi’nde John Kebbest’in kalame aldığı 8 haftalık müfredata dayalı bir stres azaltma programıdır. Zaten adından da anlaşılacağı gibi. Kısaca MBSR diyoruz, Mindfulness Temelli Stres Azaltma’nın İngilizce karşılığındaki baş harflerinin kısaltmasıdır.

Mindfullnes temelli stres azaltma neden bu kadar büyük bir başarı elde etmiştir?

Mindfulness dediğimizde aslında bir kavramdan bahsediyoruz. Kavram olarak mindfulness, anda olmak demektir ve anda olduğunun da farkında olmaktır. Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı ise, bu anda olma kavramından yola çıkarak strese karşı zorluk çekenler için terapi ve ilaca başvurmadan  bu mücadeleyi, stres regülasyonunu etkili bir şekilde ele alan ve son derece başarılı olduğu ispatlanmış bir grup programıdır.

Bu programın içerikleri nelerdir?

8 haftalık bir programdır. Bu 8 hafta boyunca haftada 1 kez grupça buluşurlar. Yaklaşık 2.5 saatlik oturumlar eşliğinde.. Bu oturumların %40 ı paylaşımı ,%40 ı uygulamaya, %20 si ise didaktik bilgiye dayalıdır.

Peki, bu oranların önemi nedir?

Biz eğer ki, deneyimlerimizi paylaşmazsak ve uygulamazsak 1.elden bir deneyime ve bu nedenle de kalıcı bir değişime yol açamayız. O nedenle Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı bir felsefe programı değil, bir konuşma programı değilden çok bir paylaşım ve uygulamadır. Yani gerçek bir değişimi yaratmak için bize tüm doneleri, haftalık müfredatlar eşliğinde programlar ve oturum eşliğinde bize veren programdır. Müfredata dayalı  olduğu için de sonuçları ölçülebilmiştir.O nedenle başarı seviyesi çok yüksek olduğundan bugün dünyada Mindfulness’in faydaları diye konuşulan aslında bu programdır. Günümüzde online olarak da yapılabilmektedir.

Mindfullnes temelli stres azaltma programına online olarak katılmak verimliliği düşürür mü?

Değişen teknoloji sayesinde belli bir mekanda olmak gerekmiyor. Online olması müfredatı etkileyen bir şey değildir. Yani evinizin rahatlığında sadece kameralı bir bilgisayarınızın olması yeterlidir. Telefondan bağlanmayı biz önermiyoruz. Grup programı olduğu için paylaşımlarda bulunmak grubu görmek aktif bir iletişimde bulunmak çok faydalı oluyor.

Bu programda neler yapılıyor?

Bu bir stres azaltma programıdır. Hayatımızda karşılaştığımız tüm stresli konular, zorlu duygular,düşünceler belki zorlu bir periyodtan geçiyoruz, bu da olabilir. Böyle bir dönemde bize stresimizi nasıl regule edeceğimize dair bilgiler veren çok faydalı bilgileri veren bir programdır.

Uygulamaya dayalır.Bu uygulama daha önce de belirttiğim gibi haftada bir grupça buluşuruz 2.5 saatlik oturumlarla. Burda eğitmen müfredattaki programı uygular. Bir sonraki haftaya buluşuncaya kadar bazı ev uygulamaları veriyoruz.

Burada tabii ki öğrenilen şeyleri pekiştirmek çok önemlidir. Ayrıca, onları 1.elden deneyime dönüştürmek de çok önemli. Bu nedenle, katılımcılara bazı ses kayıtları veririz. Bu ses kayıtları John Kebesst’in tarafından uygun görülmüş olan belirli yönlendirmeler içerir.

Bu yönlendirmelerde telkin yoktur.Yani bir pozitif düşünme ya da kendini iyi hissetme programı değildir. Tam tersine olanı zorlu durumda bizi buluşturabilme becerimizi etkin ve sağlıklı bir şekilde arttırabilmeye yönlendiriz ve bizi bu konuda teşvik eder. Bu ses kayıtları 40-45 dk lık kayıtlarıdır. Katılımcıların bunları hergün dinlemelerini öneriyoruz.

Bunun dışında da bazı ufak tefek çalışmalarda vardır.Mesela,bazı takvimleri doldurmak gibi ve bunun dışındaki diğer farkındalık becerilerinizi arttırıcı çalışmalar vardır.

Spesifik bir çalışmanız var mıdır?

8 haftalık program tek seferliğe mahsus olmak üzere bir inziva günü vardır.Yakaşık 6 saat sürer.Bu zaman zarfında kameralar açık ama sesler kapalıdır. Eğitimcinin yönlendirmesiyle bir sessizlik günü yaşanır. Bu inziva günü 8 haftanın toplamıdır ve büyük önem taşır.

Mindfullnes temelli stres azaltma programı kimlere uygundur?

Bu program herkese uygundur.daha önceden meditasyon çalışmanız ya da mindful çalışmanızın olması şartı yoktur. Yalnızca yaşam kalitenizi güçlendirmek ve yükseltmek için de katılabilirsiniz.

Travmalarda ve ağır depresyonda olan kişilere uygun mudur?

Son 6 ay içerisinde bir kayıp yaşayan var ise bu programı önermiyoruz. Aynı zamanda psikosomatik rahatsızlığı ve psikiyatrik tedavi gören kişilere ancak kendi doktorları bu programı önerdiği takdirde yardımcı oluyoruz. Bu program yalnızla psikiyatrik değildir. Aynı zamanda psikolojik tedavilere devam edenler için olumlu yönde hızlandırıcı bir programdır.

Mindful hareketleri var mıdır?

Çok hafif olmak üzere yoga hareketleri gibi hareketlerimiz vardır.

Eğitmen olmak için neler gereklidir?

Dünyanın neresine giderseniz gidin yetkili eğitmenler tarafından verilebilir. MBSR tamamıyla telif haklarına sahip bir programdır. Bu programa katılanlar eğer eğitimci olmak isterlerse min. 3 yıl- max.6 yıldır.

Megareform profil sayfasını incelemek için Esene Şekerkarar‘a, instagram hesabını görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle

© 2021 Megareform © Tüm hakları saklıdır.